Racek

FestZprávy
Racek
16.11.2015 19:30 , Dejvické divadlo

Existuje „literární hra“? Pokud ano, je jím například Racek. Přestože je Racek protkán řadou milostných vztahů, typicky pro Čechova, postavy si povídají o literatuře. Celou hrou se proplétá motiv literatury a dramatické tvorby (dva spisovatelé a dvě herečky) a vztah literatury a divadla k životu.

Mnozí tuto hru považují za zcela přelomovou v dějinách evropského moderního dramatu.

Děj hry, který nemá žádnou výraznější linii, je záměrně potlačen. Čechov se naopak věnuje vnitřnímu životu jednotlivých postav.

Jejich vztahy a postoje lze poznat často pouze díky drobným zmínkám v textu nebo detailům v hereckém projevu jednotlivých protagonistů. Čechov byl pověstný tím, že si neustále zapisoval postřehy, dojmy či věty, které kolem sebe zaslechl. Tento příběh je až nápadně blízký postavě spisovatele Borise Trigorina právě v Rackovi.

Tuto hru má na repertoáru Dejvické divadlo a je skvělá. Naprosto precizní režie a výteční herci. Za roli Sorina byl Miroslav Krobot v širší nominaci na Cenu Thálie za rok 2012.

Hrají: Klára Melíšková, Jaroslav Plesl, Veronika Khek Kubařová, Ivan Trojan, Miroslav Krobot, David Novotný / Hynek Čermák, Lenka Krobotová, Václav Neužil, Zdeňka Žádníková / Simona Babčáková, Pavel Šimčík a další

Lístky ZDE

Zdroj:Dejvické divadlo