D.Vihanová o Evaldu Schormovi

FestZprávy
D.Vihanová o Evaldu Schormovi
12.3.19:00 , U Krobiána, Hostím

Už po několikáté se můžete setkat v malebném prostředí klubu U Krobiána s režisérkou Drahomírou Vihanovou. Tentokrát na téma Evald Schorm. Nebudou samozřejmě chybět ukázky z jeho filmů.

Není dnes bohužel mnoho míst, kde se produkuje kvalitní kultura. Restaurace a klub U Krobiána k těmto výjimečným místům patří a to plným právem. Pokud na toto místo zavítáte na jakýkoliv z programů, nemůžete se splést. Každý má v sobě to, co jinde je tak málo: poselství.

 

Tentokrát se skvělou režisérkou Drahomírou Vihanovou, která na toto místo zavítá již po třetí, ale tentokrát ne se svými filmy, ale filmy svého dřívějšího kolegy Evalda Schorma. Můžete se těšit na autentické vyprávění, popis natáčení, pouštění několika filmů i diskuzi. 

 

Evald Schorm: Patří do tzv. Nové vlny českého filmu z počátku 60. let 20. století a je všeobecně považován za velmi výraznou a mimořádnou tvůrčí osobnost českého filmu i divadla. Převážná část z jeho pěti hraných snímků ze 60. let skončila na mnoho desítek let v trezoru a nesměla se vůbec promítat. Po roce 1968 mu v důsledku normalizace bylo zakázáno točit (bylo mu tehdy dovoleno pouze dotočit snímek režiséra Vojtěcha Jasného Psi a lidé), věnoval se pouze divadelní režii. Působil v celé řadě předních českých divadel, režíroval i v zahraničí (1980 Stuttgart, 1986 Marseille, Detroit). Významná byla také jeho práce pro pražskou Laternu magiku, opusy Kouzelný cirkus, Odysseus. Po dvacetiletém zákazu natáčení filmů mu byl povolen film Vlastně se nic nestalo, jehož premiéry se již on sám nedožil.