Blackbird

FestZprávy
4.10.2015 19:00 , Národní divadlo: Nová scéna

Dramatické setkání muže a ženy, které kdysi pojila velká láska a za kterou muž zaplatil několikaletým vězením. Co je spojuje dnes? Hra klade znepokojivé otázky. Může existovat skutečná láska mezi dospělým mužem a dívkou na pokraji ženství? 

Atraktivita anglické dramatické literatury je v Čechách na vzestupu. David Harrower je skotský dramatik, který zahájil svoji kariéru hrou Nože ve slepicích.

Goethův podzim doporučuje strhující drama - hru Blackbird, která napsaná na zakázku, a to pro Mezinárodní festival v Edinburghu a byla prakticky psána dosti zvláštním způsobem: na tělo pro známého režiséra Petera Steina. Na začátku to vypadala na fiasko. Harrower si uvědomoval, že pro Steina bude i hodně málo. Komunikace mezi tvůrci vázla a vypadalo to, že od spolupráce odstoupí. Původně vznikl literární koncept, kde bylo 12 osob. Ovšem překvapivě po dalším měsíci přišel autor jen s dvěma postavami a hra dostala tak potřebnou šťávu.

Jde o napěchovaný příběh sexuálního poměru čtyřicetiletého muže Raymonda a dvanáctileté dívky Uny, kteří se setkají po mnoha letech u Ray v práci. Příběh je dialogově velmi precizně napsán. Harrower používá dynamiku jako překvapení i jako emoce. Dialogy jsou skvěle stavěné do půlených vět, kdy se postavy dělí o jednu myšlenku. Samozřejmě, že textu hodně pomáhá perfektní frázování. Divák se v neustálém napětí, kdo je z těchto dvou skutečnou obětí?

Blackbird je druhá Harrowerova hra, která doslova dobyla celý svět. Po světové premiéře na edinburském festivalu roku 2005 byla uvedena v londýnském West Endu a obdržela Laurence Olivier Award za nejlepší hru roku 2007, byla uvedena v New Yorku a dodnes měla přes čtyřicet uvedení po celém světě. V roce 2008 byla několika recenzenty označena za hru, o které se v anglicky hovořícím světě nejvíce mluví.

 

Hrají:

Ray: Jiří Štěpnička

Una: Jana Pidrmanová

Dívka: Amélie Dolanská

Za roli Raye byl Jiří Štěpnička odměněn Cenou Komerční banky a Cenou THÁLIE.

 

Vstupenky ZDE