Jan Skácel - 100 let

FestZprávy
11. 02. 2022

 Goethův podzim se připojuje k výročí Jana Skácela 7. února 1922* / 7.února 2022.

Kdo byl vlastně Jan Skácel? Samozřejmě především básník, ale též prozaik a autor poezie pro děti. 

Málokdo ví, že Jan Skácel byl za války byl totálně nasazen, po vystudování filozofie pracoval v médiích, po roce 1969 však nesměl publikovat a přešel k samizdatu a exilové literatuře. Od roku 1981 opět omezeně publikoval, sametové revoluce se však nedožil. V jeho díle se promítal zejména apel morálky. 

 

Studoval nejprve gymnázium v Břeclavi, odkud přešel do Brna, kde roku 1941 odmaturoval. Od té doby se též u něho rodí silný vztah k Brnu.

Po maturitě pracoval jako uvaděč v kině, ale ještě téhož roku byl vydán výnos o totálním nasazení jeho ročníku, v jehož důsledku musel odejít pracovat na říšské stavby v Rakousku.

 

Po druhé světové válce studoval do roku 1948 češtinu a ruštinu na Filozofické a Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, studia však nedokončil. Od roku 1948 pracoval jako kulturní referent deníku Rovnost, odkud v roce 1954 přešel do literární redakce brněnského rozhlasu. Tam zůstal až do roku 1963, kdy se stal šéfredaktorem kulturní revue Host do domu a ROK 

Ovšem v roce 1969 byl Host do domu zakázán a Skácel jako jeho šéfredaktor nesměl publikovat. V této době publikoval v samizdatu a v exilové literatuře.

Od roku 1981 směla Skácelova díla znovu vycházet, ale pouze v brněnském vydavatelství Blok. Vyšly jeho sbírky Dávné proso, Naděje s bukovými křídly, Odlévání do ztraceného vosku a Kdo pije potmě víno. V 80. letech mimo jiné spolupracoval i s divadlem. V roce 1989 zemřel na rozedmu plic a posmrtně vyšla jeho sbírka A znovu láska a kniha kurzívek Třináctý černý kůň.

Oceňován byl bohužel na sklonku života v zahraničí a až po smrti také doma.

 

Jan Skácel : Milostná 

 

Na hřbetě ruky hnědé znamení

já ale dobře vím

(kolikrát přeli jsme se o růži)

že je to podzim náš a javorový list který ti vítr zavál

tak nečekaně tiše pod kůži

 

 

 

Jan Skácel : Poděkování 

 

Poděkujme jak děti za jablko

za vše co bývalo a znovu kdysi bude

za to že věrná po dni přicházela noc 

za zarputilé ráno

 

Poděkujme jak děti za jablko

za to že příští dávno je už za námi 

že nás měl čas

jak rybář rybu v síti

 

Poděkujme jak děti za jablko

a bez výčitek bez pokorné pýchy

za radost která pomohla nám přebolet 

za odebraný dar

 

Poděkujme jak děti za jablko