Hold: Vojtěch Jasný

FestZprávy
18. 11. 2019

Vojtěch Jasný byl jeden z významnějších postav české kinematografie 60. let 20. století řazeného k představitelům tzv. nové vlny v československém filmu. 

Právem je nazýván „Básníkem filmu,“ a to zejména za jeho filmovou strukturu a styl vyprávění. Většina jeho filmů má hluboký mravní základ.

 

V roce 1951 absolvoval pražskou FAMU, kde studoval na filmové fakultě obor filmová fotografie a technika u profesora Karla Plicky, kterému také dělal asistenta. V 50. letech působil v Československém armádním filmu. Během své práce v armádním filmu byl rovněž přidělen k Vojenské kontrarozvědce. Se svým spolužákem Karlem Kachyňou na počátku 50. let 20. století natočil několik zajímavých dokumentárních filmů i svůj první celovečerní film Dnes večer všechno skončí (1954). Prvním jeho samostatným filmem se stal snímek Touha z roku 1958.


Oceněným filmem je snímek z roku 1960. Přežil jsem svou smrt v hlavní roli s Františkem Peterkou. Jde o vyprávění vězně z tábora smrti (boxera Tondy Majera), který se dostal do koncentráku pro rvačku s gestapákem.

O tři roky později režíroval film Až přijde kocour, ve kterém v hlavní dvojroli exceloval Jan Werich. Snímek, ve kterém díky kouzlu nevěrníci zežloutnou, lháři zfialoví, zloději zešediví a zamilovaní zčervenají, je možné považovat za první vrchol Jasného tvorby. Jeho posledním filmem z 60. let se stal pozdější trezorový snímek Všichni dobří rodáci z roku 1968.

 

Po srpnové invazi v roce 1968 byl politicky perzekvován a posléze emigroval a natáčel televizní a celovečerní filmy v Rakousku, ve Spolkové republice Německo, Socialistické federativní republice Jugoslávie, později ve Finsku, Francii, v Kanadě a v USA. V zahraničí natočil celkem 29 filmů. Od roku 1984 trvale žil ve Spojených státech amerických. Jako vysokoškolský pedagog působil na univerzitách ve Vídni, Salcburku, Mnichově a New Yorku. Naposledy působil na New York Film Academy, která dnes spravuje jeho rozsáhlou soukromou knihovnu. Vychoval řadu úspěšných studentů.

 

Po sametové revoluci se vrátil zpět do vlasti, aby zde v roce 1991 natočil film Proč Havel?, a pak v roce 1999 svůj poslední celovečerní film Návrat ztraceného ráje. Do vlasti se vracel pravidelně, účastnil se filmových festivalů a obdržel mnohá ocenění. Od roku 2011 žil s nemocnou manželkou v Domě seniorů v Bystrém. Po smrti své ženy (v lednu 2012) se z Domu seniorů v Bystrém odstěhoval do soukromí. Poté pobýval v Přerově, zemřel 16. listopadu 2019 ve věku 93 let.

 

Byl autorem knihy vzpomínek a lekcí o filmu Život a film. Scénář pro nový film, který se má odehrávat v Terezíně, nebyl realizován.

 

Filmografie

 • 1954 Dnes večer všechno skončí – s Karlem Kachyňou
 • 1957 Zářijové noci
 • 1958 Touha
 • 1960 Přežil jsem svou smrt
 • 1961 Procesí k panence
 • 1963 Až přijde kocour
 • 1966 Dýmky
 • 1968 Všichni dobří rodáci
 • 1969 Česká rapsodie
 • 1991 Proč Havel?
 • 1999 Návrat ztraceného ráje

 

Zdroj : Wikipedia, LN