Hold: Miloš Forman

FestZprávy
Hold: Miloš Forman
16. 04. 2018

Hold Goethova podzimu: Miloš Forman
Miloš Forman byl více než režisér. Byl to Hrabal filmových příběhů, vypravěč života. Sledovat okolí bez přílišné fantazie je tak obtížné. Forman na to měl cit.

A jak vlastně souvisí Forman s literaturou? Samozřejmě velmi. Scénáře, na kterých velmi úzce spolupracoval, dávaly často velký důraz na dialog. Jeho filmy nebyly založeny na efektu, ale na zachycení lidského příběhu.

Začal vlastně zcela přirozené jen popisovat příběh života téměř dokumentárním filmem Konkurs, který tvoří jej dvě povídky: „Konkurs“ a „Kdyby ty muziky nebyly“. Prvním celovečerním filmem je pak ČERNÝ PETR (1963), jenž získal mnohá zahraniční ocenění. Následoval snímek LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY (1965) o nezodpovědných slibech nezodpovědné mládeže a prvních životních prohrách. Roku 1967 vznikl jeho snad nejznámější český film HOŘÍ MÁ PANENKO (anglicky Firemen's Ball - Hasičský ples), kde jsou na půdorysu hasičského bálu zpodobeny nešvary české společnosti.

Za normalizace legálně odešel do USA, aby pokračoval ve své filmové tvorbě. Zde na sebe poprvé upozorní komedií TAKING OFF . Za něj získal ocenění britské akademie BAFTA za nejlepší režii a cenu MFF v Cannes za nejlepší film. Následoval dokument VIDĚNO OSMI z roku 1973 pojednávající o olympijských hrách v Mnichově. V roce 1975 přichází Formanův asi nejlepší snímek PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM. Film o americkém trestanci (Jack Nicholson), který se chce vyhnout vězení, a proto předstírá šílence, mu vynesl Oscara za nejlepší režii. 

V roce 1979 natočil muzikál VLASY , kultovní, i když v té době nedoceněné dílo. Za film RAGTIME o rasové nenávisti z roku 1981 si vysloužil nominaci na Zlatý Globus. Na svých filmech spolupracovat s českými filmaři, mj. kameramanem Miroslavem Ondříčkem, např. Amadea natočit v Kroměříži, Praze a okolí. 

 

V roce 1996, však po sedmi letech přece jen přišel s novým filmem. Delší přestávka mu jistě prospěla k tomu, aby mohl natočit dobrý film. LID VS. LARRY FLINT je snímek o nekonečném boji porno magnáta Larryho Flinta za svobodu projevu. V roce 1999 natočil drama MUŽ NA MĚSÍCI, s Jimem Carreym a Dannym de Vitem v hlavních rolích, které je vlastně biografií neúspěšného amerického komika Andyho Kaufmana. Za něj si odnesl již druhou cenu z MFF v Berlíně. V roce 2001 si po dlouhé době vyzkoušel úlohu herce. Vytvořil roli v romantické komedii RABÍN, KNĚZ A KRÁSNÁ BLONDÝNKA. Od října 2003 začíná Forman natáčet historické drama EMBERS s Klausem Mariem Brandeurem a Winonou Ryder v hlavních rolích.

 

Filmy

 

 • 1963 – Černý Petr
 • 1965 – Lásky jedné plavovlásky
 • 1967 – Hoří, má panenko
 • 1971 – Odcházím
 • 1975 – Přelet nad kukaččím hnízdem (adaptace knihy Vyhoďme ho z kola ven, Kena Keseyho)
 • 1979 – Vlasy (muzikál)
 • 1981 – Ragtime (adaptace knihy Ragtime, Edgar Lawrence Doctorow)
 • 1984 – Amadeus (filmová adaptace stejnojmenné divadelní hry Petera Shaffera)
 • 1989 – Valmont (adaptace knihy Nebezpečné známosti, Choderlos de Laclos)
 • 1996 – Lid versus Larry Flynt (inspirováno životem Larryho Flynta, zakladatele magazínu Hustler)
 • 1999 – Muž na Měsíci (inspirováno životem komika Andyho Kaufmana)
 • 2006 – Goyovy přízraky
 • 2009 – Dobře placená procházka (záznam představení v Národním divadle)