G+Tipy: Nové knihy 12/2015

FestZprávy
03.12.2015 07:55 Přeposlat článek emailem envelope
G+Tipy: Nové knihy 12/2015

I na prosinec má pro vás Goethův podzim nové knihy a zajímavé tipy na knihy. 

1) Alessandro Baricco: Hedvábí

Jako spisovatel debutoval v roce 1991 románem Castelli di rabbia.

V pořadí třetí kniha slavného italského spisovatele v nakladatelství Eminent byla napsána již v roce 1996 a tentýž rok i zfilmována ( v hlavní roli Keira Knightleyová a Michael Pitt).

Nejde tedy o zcela novou knihu, ale nyní vychází opětovně v  českém překladu ( první vydání bylo již v roce 2004 – nakladatelství Eminent ).

Hedvábí přináší příběh muže, který cestuje "přes celý svět" a živí se prodejem vajíček bource morušového. Hedvábí vlastně ani není román. Je to poutavé vyprávění pro romantické snílky, kterému chcete věřit. Příběh o nenaplněné lásce, vyprávěný osobitým stylem Bariccoliho. Děj se odehrává ve Francii a exotickém Japonsku devatenáctého století. Hrdina Hervé Joncour se živí neobyčejným řemeslem – cestuje přes celý svět, aby do Francie z dalekých zemí přinesl vajíčka bource morušového a prodal je zde. Pří jedné cestě z neznámých končin Japonska je tak očarován, že ho to poznamená na celý život…

 

2) Ladislav Zednik: Město jeden kámen

Ladislav Zedník se narodil 3. května roku 1977 v Praze. Vystudoval geologii a paleontologii na Přírodovědecké fakultě UK, poté čtyři roky v oboru pracoval. Na konci roku 2007 postgraduální studium přerušil, z oboru odešel a odstěhoval se na Mělnicko, kde učil na vesnické škole. Po krátké době se odstěhoval do Průhonic, kde učil na místní ZŠ. Vyšla mu sbírka Zahrada s jabloněmi a dvěma křesly (Argo, 2006), která se dočkala nominace na cenu Magnesia Litera v kategorii poezie. Druhá kniha nazvaná Neosvitly vyšla letos taktéž v nakladatelství Argo. Ladislav Zedník publikoval v almanaších (Cestou, almanach 7edm), v literárních časopisech (Host, Weles, Souvislosti, Psí víno a další). Jeho verše byly přeloženy do italštiny (almanach Rapporti di errore, ed. Petr Král, Mimesis, 2010). Žije a pracuje v Praze.

Ve sbírce Město jeden kámen mluví uvolněněji i osobněji než dřív, zároveň jej neopouští formální virtuozita. Zedník jako jeden z prvních básníků své generace pochopil, jak důležité je vytvářet pro své básně mytologický rámec. Ve sbírce rozvíjí svůj osobní časoprostor pomocí potutelného mýtu. Autor se vrací ke klíčovým okamžikům dětství a dospívání. Podstatnou roli hraje původní profese: paleontologie. V knize nacházíme bizarní každodenní prostory jako je „podolský plavečák“ nebo „cementárna Radotín“. Jindy se zas propadáme do magického světa, v němž za každou vesnicí může ležet přímořský atol. Básně se nebojí odborných termínů. Výsledkem ale není odtažitá „vědecká“ lyrika, nýbrž uvolněná a sebevědomá poezie, která se nebojí stavět na hlavu zažitá poetická klišé a vytvářet z nich novou kvalitu.

Komentáře